Lab Libitum – Festiwal Ad Libitum: dzień trzeci
Dwa sety koncertowe finału Ad Libitum objęte zostaną dwiema instalacjami dźwiękowymi zapraszającymi do zanurzenia się w gęste brzmienia gitarowe skonfrontowane z przestrzenią Hashtag Lab.
Dialogujący ze sobą na odległość muzycy – Wojciech Błażejczyk, Michał Sember, Mateusz Śmigasiewicz – wypełnią ją bogatym spektrum brzmień z elementami performatywnymi, ad libitum, live electronics, graniem przestrzenią, a w niej rzeźbami.
„Żelazny Uścisk” z rzeźbami z metalowych łańcuchów – tworami jakby ożywionymi, biorącymi nas w swój uścisk – to metafora rzeczywistości globalnego „systemu”, który niepostrzeżenie zaczął żyć własnym życiem, niczym nabierający świadomości organizm… Być może jedynym z niej wyzwoleniem jest sztuka? Autentyczna, a nie kolejny rynkowy produkt, czy konsumpcjonistyczna rozrywka – mówi Mateusz Śmigasiewicz
Zaskakujące, jak łatwo można manipulować informacjami, modyfikując medium, za pośrednictwem którego docierają do odbiorcy. Rzeczywistość dociera do nas w formie zniekształconych obrazów, wyrwanych z kontekstu zdań, zmanipulowanych dźwięków. W „Re-amped” gitary i wzmacniacze stają się medium, za pośrednictwem którego nagrania dźwięków cywilizacji docierają do słuchaczy, manipulowane na żywo przez gitarzystów. Wybrzmiewają rezonansem strun, przesterowują w lampach wzmacniaczy, stopniowo stając się muzyką – komentuje Wojciech Błażejczyk.
[Wojciech Błażejczyk – kompozytor, gitarzysta, sound designer, improwizator, członek Hashtag Ensemble. Mateusz Śmigasiewicz – artysta dźwięku, kompozytor, muzyk. Michał Sember – gitarzysta, improwizator, freestyler. Projekt finansowany z Programu „Zamówienia kompozytorskie” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.]
Laure Boer i Benjamin Whitehill to dwie postacie współtworzące od lat berlińską scenę improwizacji, prezentujące jej podziemne, zgrzytliwe, ale i hipnotyzujące oblicze. Przygotujcie się na mieszankę noise i post-punkowej wrażliwości, z domieszkami rytualności i hauntologii, wpływami pozaeuropejskich tradycji muzycznych, a także na amplifikowane obiekty i syntezatory własnej konstrukcji, pomysłowe preparacje, szumy, pogłosy, wydźwięki!
Finał Ad Libitum zwieńczy dzieło warsztatowej współpracy naszego artysty-rezydenta Sharifa Sehnaoui z grupą polskich muzyków. Tworzą ją członkowie Hashtag Ensemble – Marta Piórkowska i Paweł Janas, oraz Agata Kurzyk, Emilia Karolina Sitarz, Olgierd Dokalski i Wojtek Kurek. Nazwaliśmy tę grupę Zespołem Ad Libitum – zagrają w nim znakomici improwizatorzy, którzy w większości występowali już na naszej scenie festiwalowej. A wraz z nimi Sharif Sehnaoui!
Zapraszamy! Wstęp wolny.
Wystąpią:
Mateusz Śmigasiewicz Żelazny uścisk, instalacja dźwiękowa
Michał Sember, Wojciech Błażejczyk w scenografii: Piotra Matoska
Laure Boer elektronika, obiekty, dan bau
Benjamin Whitehill gitara
Wojciech Błażejczyk – Re-amped – instalacja dźwiękowa
wyk. Michał Sember
Wojciech Błażejczyk
Sharif Sehnaoui gitara
Zespół Ad Libitum:
Olgierd Dokalski trąbka
Marta Piórkowska skrzypce
Agata Kurzyk wiolonczela
Emilia Karolina Sitarz fortepian
Paweł Janas akordeon ćwierćtonowy
Wojciech Kurek perkusja.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Bilety
Wstęp wolny