
Wyrd/ Άτροπος Μοίρα

Kontynuujemy nasze działania związane z motywem przewodnim roku 2025 w Labie: czyli spotkań w duchu międzynarodowym. Tym razem uwagę zwrócimy na to, co w muzyce najnowszej dzieje się w Grecji.
Greckie kobiece Pythia Trio tworzy wielogłos opowieści o przeznaczeniu, początku i chaosie, który poprzedza porządek. Grając na specyficznie preparowanym fortepianie, artystki kreują muzyczną przestrzeń, w której mitologia i dźwięk przenikają się, czerpiąc z pradawnych figur Mojr, Norn i Wyrdu – strażniczek losu z różnych tradycji.
W programie premierowe kompozycje Alexandrosa Markeasa, Danai Belosinof, Filipposa Raskovica i Giorgosa Hanosa – cztery indywidualne języki, cztery spojrzenia na to, co nieuchwytne, splecione w dramaturgiczną całość pod reżyserią Georginy Daliani. Narrację dopełnia warstwa elektroakustyczna z wcześniej nagranych materiałów, stając się wspólną nicią całego koncertu.
To wieczór pełen napięcia i symbolizmu, rytuał dźwięku i formy – w równym stopniu zakorzeniony w micie, jak i w intuicji współczesnego słuchania.
Program:
George Chanos CLAT (2024)
Alexandros Markeas Nimata (2024)
George Chanos pléxi (2024)
Danai Belosinof Nyx (2024)
Filippos Raskovic Numbness Underneath (2024)
Andys Skordis Da…REM (2021)
George Chanos KNOT
Wystąpią:
Pythia Trio:
Myrto Akrivou
Iro Menegou
Thalia Papadopoulou
Realizacja:
ierowniczka artystyczna: Giorgina Daliani
koncepcja programowa, tekst: Pythia Trio
produkcja: Lilianna Krych
identyfikacja wizualna: Aleksandra Ołdak
reżyseria dźwięku: Kosma Standera
współorganizacja: Pythia Trio, Artivistas
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Dwójka Polskie Radio oraz POLMIC.PL.
Więcej o artystach:
Pythia Trio – w składzie Myrto Akrivou, Iro Menegou i Thalia Papadopoulou – to zespół trzech greckich pianistek, zdobywający coraz większe uznanie na współczesnej scenie muzycznej w Grecji. Trio stawia sobie za cel promowanie nowej muzyki fortepianowej, prezentując utwory zarówno młodych, jak i uznanych kompozytorów z Grecji i zagranicy.
W swojej działalności artystycznej Pythia Trio wychodzi daleko poza tradycyjne ramy wykonawcze, eksplorując przestrzeń, światło, ruch i narrację. Muzyka staje się dla nich tworzywem multidyscyplinarnym – polem spotkania różnych gatunków i dziedzin sztuki, gdzie dźwięk przenika się z wizualnością i performansem.
Zespół powstał jako naturalne przedłużenie warsztatów „Fortepian w XX i XXI wieku” prowadzonych przez Lorendę Ramou w Konserwatorium Ateńskim. Współpracę artystki rozpoczęły w 2020 roku po udziale w warsztatach Énumérations, organizowanych przez Giorgosa Apergisa, pod kierunkiem kompozytora Nicolasa Tzortzisa (Stegi Onassis / Konserwatorium Ateńskie).
W 2021 roku trio zaprezentowało swój pierwszy projekt, „Przysięga Hipokratesa”, w Atenach, Salonikach i Kalamacie, zlecając siedmiu młodym kompozytorom stworzenie nowych utworów – przy wsparciu Greckiego Ministerstwa Kultury. Rok później, z projektem „TANANTIA TOUTEOON”, zespół koncertował na Cyprze, w Rumunii, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Holandii i Francji. W 2023 roku trio zaprezentowało swój najnowszy projekt „Trzej Learowie” w Niemczech, Holandii, Rumunii i na Cyprze.
Pythia Trio występowało m.in. podczas festiwalu Expressions d’elles organizowanego przez Hanatsu Mirror Ensemble w Strasburgu, w Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Atenach oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej MoMus w Salonikach.
Myrto Akrivou – grecka pianistka specjalizująca się w muzyce współczesnej. Kształciła się w Narodowym Konserwatorium w Atenach oraz w London College of Music. Od lat koncentruje się na nowej muzyce XX i XXI wieku, współpracując z kompozytorami i wykonując liczne premiery w Grecji i za granicą. Jest członkinią Pythia Trio, z którym realizuje interdyscyplinarne projekty koncertowe wspierane przez Greckie Ministerstwo Kultury, oraz współtworzy duet fortepianowy z Thalią Papadopoulou. Od 2008 roku występuje w duecie z flecistką Amalią Kountouri, a jako pianistka kameralnej orkiestry Nuovarte dała ponad sto koncertów.
Jej płyta Beauty and Hope in the 21st Century (Musica Ferrum, 2015) zawiera utwory współczesnych kompozytorów z całego świata. Występowała m.in. w projektach Onassis Stegi i w 3. programie Greckiego Radia.
Iro Menegou – pianistka, wykonawczyni, kuratorka i pedagożka, głęboko związana z muzyką współczesną. Jako solistka i członkini zespołów – m.in. Pythia Trio, Methexis Ensemble i filmowego Bouche Fermée – współpracuje z kompozytorami nad realizacją nowej muzyki, często angażując się również w działania edukacyjne i kuratorskie.
Występowała w Grecji i całej Europie, m.in. w Austrii, Belgii, Niemczech, Francji, Włoszech, Holandii i na Cyprze. Była członkinią zespołu warsztatowego Enumerations zainspirowanego twórczością Georges’a Aperghisa. Od lat działa na rzecz rozwoju edukacji muzycznej i międzynarodowej wymiany artystycznej – jest m.in. współtwórczynią festiwalu „Women Composing in the Balkans”, nominowanego do Classical NEXT Innovation Award (2019), oraz dyrektorką artystyczną cypryjskiego Toyful Music Festival.
Menegou ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium Ateńskie w klasie fortepianu Eleni Alakiozidou, posiada również wykształcenie w zakresie teorii muzyki, kontrabasu, nauk o muzyce i ekonomii. Obecnie wykłada i koordynuje projekty międzynarodowe w Konserwatorium Miejskim Pylaia-Hortiatis oraz pełni funkcję dyrektorki artystycznej Konserwatorium College De La Salle w Salonikach.
Thalia Papadopoulou – pianistka, kameralistka i pedagożka z Aten, specjalizująca się w muzyce współczesnej. Jako solistka i członkini zespołów wykonuje premiery nowych utworów, nagrywa muzykę współczesną i współpracuje z kompozytorami z Grecji i zagranicy. Jest współzałożycielką Pythia Trio, tworzy duet fortepianowy z Myrto Akrivou oraz współpracuje z flecistką Evą Stavrou, koncentrując się na repertuarze XX i XXI wieku.
Współtworzyła projekty zrealizowane przy wsparciu m.in. Fundacji Onassisa i programu i‑Portunus (Kreatywna Europa), pracując z kompozytorami w Paryżu, Bukareszcie i Monachium. W 2023 roku rozpoczęła współpracę z Sofią Kamayianni, występując w jej dziecięcej operze „Jestem drzewem, które mówi” prezentowanej w teatrach i szkołach w Grecji, Niemczech i Belgii.Jest założycielką organizacji kulturalnej Artivistas. Studiowała w Maastricht, Atenach i Lyonie, a dyplomy z fortepianu, harmonii i kontrapunktu uzyskała w greckich konserwatoriach. Regularnie uczestniczy w kursach mistrzowskich i warsztatach poświęconych wykonawstwu muzyki współczesnej, m.in. prowadzonych przez LorendęRamou i Nicolasa Tzortzisa. Jako akompaniatorka i kierowniczka muzyczna współpracuje z teatrami, fundacjami i projektami edukacyjnymi. Uczy gry na fortepianie i pracuje jako akompaniatorka w ateńskich konserwatoriach.
Kompozytorzy i kompozytorki:
Danai Belosinof (ur. 1993, GR/BG) – kompozytorka łącząca muzykę współczesną z elementami teatru, sztuki wideo i performansu. Jej język dźwiękowy czerpie z rytmiki Karnatyki i muzyki gamelanu. Interesuje się subiektywnym postrzeganiem czasu i przestrzeni oraz funkcją ludzkiego głosu. Jest także kuratorką, autorką muzyki teatralnej i filmowej oraz współtwórczynią interdyscyplinarnych projektów artystycznych.
George Chanos (ur. 1990, Ateny) – kompozytor, projektant i inżynier dźwięku, tworzący muzykę instrumentalną, elektroakustyczną i teatralną. Jego utwory były wykonywane m.in. w Greckiej Operze Narodowej i Narodowym Teatrze Grecji. Jest również aktywny w muzyce filmowej, a jego prace były prezentowane na międzynarodowych festiwalach. Zajmuje się także projektowaniem dźwięku dla sztuk performatywnych.
Alexandros Markeas – francusko-grecki kompozytor i pianista, absolwent Konserwatorium Paryskiego i IRCAM. Tworzy muzykę instrumentalną, elektroakustyczną i sceniczną, często łącząc ją z teatrem, tekstem i sztukami wizualnymi. Jest ceniony za utwory o elementach improwizacji i inspiracjach muzyką tradycyjną. Uczy improwizacji w CNSMDP, a jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, m.in. przez SACEM i SACD.
Filippos Raskovic – kompozytor i improwizator z Aten, mieszkający w Wilnie. Jego prace często mają charakter interdyscyplinarny i site-specific, a dźwięk traktuje jako narzędzie eksploracji przestrzeni i materii. Współpracuje z artystami wizualnymi i kolektywami artystycznymi. Jest współzałożycielem kolektywu KRAMA, tria illucid oraz gospodarzem audycji w niezależnym radiu Radio Vilnius.
Andys Skordis (ur. 1983, Cypr) – kompozytor muzyki współczesnej, autor oper, utworów orkiestrowych i instalacji dźwiękowych site-specific. Studiował w Berklee, w Amsterdamie oraz na Bali. Jego twórczość czerpie z tradycji muzycznych różnych kultur i była wielokrotnie nagradzana, m.in. BUMA Toonzetters czy Nagrodą Opery Berlińskiej. Jest założycielem zespołu PATSIAOURA i aktywnym muzykiem improwizującym.