Warszawskie Studio Eksperymentu
Kuratorem drugiej części Warszawskiego Studia Eksperymentu jest Adam Radź, który do współpracy zaprosił Rie Nakajima oraz Grahama Lambkina.
Sytuacyjne, ‚site-specific’ podejście do dźwięku adresujące przestrzeń i okoliczności. Zaproszeni goście to brytyjski artysta multidyscyplinarny, Graham Lambkin oraz łącząca architekturę i dźwięk japońska rzeźbiarka, Rie Nakajima. Oboje w swojej twórczości zachowują otwartość na przypadkowość oraz wpływy osób trzecich, przez co wykreowana sytuacja dźwiękowa zachowuje swój organiczny, ludzki współczynnik; naturalność wydarzania się i prezentowana praca nie jest zimnym, wystawionym produktem galeryjnym/koncertowym, lecz żywą, nieprzewidywalną sytuacją dźwiękową, w której ingerencje przestrzenne oraz dźwięki osób trzecich jej nie wykluczają, lecz wzbogacają.
Graham Lambkin w swojej muzycznej praktyce wykorzystuje transformacyjne eksperymenty na fortepianie i innych akustycznych instrumentach oraz elektroakustyczne kolaże dźwiękowe z nagrań terenowych, dialogów oraz odgłosów codzienności. Wszystko razem tworzy spoistą i niezwykle intymną, wręcz nawiedzoną przestrzeń soniczną.
Rie Nakajima w swoich instalacjach i performensach koresponduje i reaguje na fizyczność przestrzeni, używając do tego połączenia przypadkowo znalezionych przedmiotów ze zmechanizowanymi urządzeniami. Oba te akty skupią się na akustyce przestrzeni, sprowadzając ją do wrażenia nadwyraz fizycznej, osobliwej konfrontacji z dźwiękiem utrzymując zarazem nie nadużywającą technologii, człowieczą perspektywę procesu twórczego.
Projekt Warszawskie Studio Eksperymentu realizowany jest przez MÓZG FOUNDATION, w partnerstwie z Fundacją „Sfera Harmonii” ze środków finansowych Miasta Warszawa. Projekt polega na stworzeniu i przeprowadzeniu serii regularnych wydarzeń na terenie miasta, których celem głównym jest zbudowanie platformy do nowatorskich i bezkompromisowych działań twórczych, niezależnych od uwarunkowań finansowych i koniunkturalnych. W ramach projektu realizowane będą działania dźwiękowe/muzyczne nieposiadające ograniczeń stylistycznych oraz działania interdyscyplinarne, w których dźwięk odgrywa kluczową rolę.
Tegoroczne, pierwsze, Warszawskie Studio Eksperymentu (WSE) odbędzie się w niedawno powstałej przestrzeni Hashtag Lab przy ul. Barskiej 29. Program WSE stworzony jest w następujący sposób: Autor projektu Sławek Janicki zaprosił do współpracy czwórkę kuratorów, są nimi: Anna Jędrzejewska, Marek Chołoniewski, Adam Radź oraz Qba Janicki. Kuratorzy budują 4, dwudniowe wydarzenia, do których zapraszają artystów lokalnych i zagranicznych. Artyści pod okiem kuratora tworzą nowe, interdyscyplinarne, dzieło. Praca artystów jest dokumentowana audiowizualnie, po każdym spotkaniu powstaje film przybliżający postacie artystów i pokazujący proces tworzenia.
Drugiego dnia, każdej części projektu, następuje publiczna prezentacja powstałego dzieła.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.