Tova
Multimedialny recital fletowy TOVA to efekt bliskiej współpracy flecistki Ani Karpowicz z młodymi kompozytorkami: Martą Śniady, Niną Fukuoką, Aleksandrą Kacą i Teoniki Rożynek.
Marta Śniady w „4 rituals of womens’ happiness” podejmuje refleksję nad współczesnym kultem ciała – obecnym m.in. w social mediach – lecz nie w publicystycznym, a w religijnym kontekście. Słowo rytuał, które zadomowiło się w gabinetach medycyny estetycznej, powraca w utworze do swojego podstawowego znaczenia.
Nina Fukuoka w „Zansei” interpretuje fenomen wielokulturowej, wielowymiarowej, nieodkrytej i tajemniczej tożsamości, z którą się rodzimy. „Zansei” znaczy „ostatnie lata”, w utworze są one odczytywane jako próba wyjścia z opresyjnej rzeczywistości i przeżycia „pozostałych lat” w zgodzie z własną naturą.
Teoniki Rożynek w „SCREAM” wylicza odmiany krzyku, zarówno tego głośnego, przejmującego, jak i niemego, wpisanego mocno w doświadczenie kobiet. Krzyk jako niezgoda, wiecznie uciszany, penalizowany, skierowany do wewnątrz czyni jeszcze większe spustoszenie.
Ola Kaca w „Inner” zwraca się do wewnątrz, szuka intymności i bliskości w przenikających się dźwiękach. Z dokumentacyjnych ujęć skóry z bielactwem, czy ciała zniszczonego przez ciąże, wyprowadza odniesienia do podobnych faktur w naturze, które w innym kontekście postrzegamy jako piękne, harmonijne i wartościowe.
TOVA to wspólne poszukiwania solistki oraz kompozytorek wokół wartości brzmieniowych fletu – zarówno akustyczne, związane z poszerzaniem i opracowywaniem współczesnych technik wykonawczych, jak i elektroniczne, związane z różnorodnymi technikami przetwarzania dźwięku żywego oraz nagranego.
Program TOVA miał swoją cyfrową premierę na festiwalu Sacrum Profanum w 2020 roku, a pierwsze wykonanie sceniczne na festiwalu KODY w 2021 roku, od tamtej pory był prezentowany w Polsce, Niemczech i Norwegii.
Więcej informacji na stronie: www.tovaproject.art.
Program
Marta Śniady 4 rituals of women’s happiness 2.0
Nina Fukuoka Zansei
Teoniki Rożynek Scream
Aleksandra Kaca Inner
Realizacja
kostium: Ludmila Bubanova
video: Marta Śniady, Filip Bojarski, Izumi Yoshida, Aleksandra Kaca, Karolina Sałajczyk
identyfikacja wizualna: Karol Tomoki Yamazaki
reżyseria dźwięku: Kosma Standera
Po koncercie zapraszamy na wernisaż wystawy Ľudmiły Bubánovej “Wieczorem nałożę jej twarz”. Wystawę prac Ľudmiły Bubánovej otworzymy 25 maja o godz. 20:00, a 26 i 27 maja będzie można odwiedzać jej interwencyjną pop-up pracownię w godzinach 14:00 – 20:00.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.