Orkiestra im. Bagna i Strumienia
Orkiestra im. Bagna i Strumienia to pierwszy utwór skomponowany specjalnie dla cyklu rodzinnego ĄsąBąble. Zapraszamy na koncert dzieci w wieku lat 3+ oraz ich najbliższych dorosłych!
Wiosna, lato, jesień, zima – ta uspokajająca cykliczność występuje ostatnio coraz częściej w baśniach niż w rzeczywistości. Grzybiarze chodzą po lasach w grudniu, żurawie przestają zimować w ciepłych krajach, a winorośle emigrują na północ ze strachu przed upałami. „Orkiestra im. Bagna i Strumienia” to cykl miniatur Jarka Kordaczuka poruszających temat zmian klimatu i troski o środowisko, napisany z czułą myślą o najmłodszych przedstawicielach homo sapiens.
Zbliżając się do idei dzieła muzycznego jako ekosystemu, przyjrzymy się jego kolejnym warstwom. Porzucając na chwilę antropocentryczną perspektywę, oddamy głos roślinom, zwierzętom i zjawiskom, wsłuchamy się we współczesne opowieści rzeki, lasu i bagna. Współbrzmienia kwintetu smyczkowego i słowa wejdą w dialog z elektroniką. Interaktywne czujniki rozmieszczone w przestrzeni Hashtag Lab oddajemy w ręce naszej ąsąbąblowej publiczności. Jesteśmy ciekawi, jak zabrzmi taka orkiestra sensorów. Pewne jest, że jej skład, zaangażowanie, nastrój nadadzą wykonaniu unikatowy charakter i będą inspiracją dla improwizowanych partii utworu granych przez zespół.
Program:
Orkiestra im. Bagna i Strumienia
Jarek Kordaczuk muzyka
Anna Szawiel słowa
Wystąpią:
Marta Piórkowska skrzypce
Agnieszka Guz skrzypce
Bartosz Paradowski altówka (Akademia PRO)
Dominik Płociński wiolonczela
Albert Myczkowski kontrabas
Jarek Kordaczuk elektronika
Anna Szawiel performerka
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
Partnerzy: POLMIC, Wytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych, Kosmos dla Dziewczynek.
O cyklu:
ĄsąBąble to performatywne koncerty z muzyką nową dla rodzin z dziećmi w wieku 0–7 lat. Każdy z nich oparty jest o autorski scenariusz, w którym słuchanie muzyki, interaktywne zabawy i walory edukacyjne są na równi ważne. W przyjaznej dla najmłodszych przestrzeni można posłuchać muzyki czołowych współczesnych kompozytorów, w dostosowanej dla małego ucha wersji i proporcji. Teatralna formuła prowadzenia koncertów sprzyja skupieniu i pozwala oczarować się dźwiękom, a zaproszenie do wspólnych improwizacji uwalnia naturalną potrzebę ekspresji małych osób. W myśl słów Janusza Korczaka Nie ma dzieci, są ludzie, wszyscy ich uczestnicy traktowani są z szacunkiem i mają swój udział w przebiegu wydarzenia. Cykl prezentuje wyłącznie muzykę XX i XXI wieku. Jego stałym elementem jest prezentacja nagrania utworu symfonicznego lub z nurtu sound design i elektroniki.
Choć każde wydanie ĄsąBąbli za punkt wyjścia przyjmuje tkankę muzyczną, to obfituje również w pozamuzyczne konteksty bliskie praktyce Hashtag Ensemble: literackie, wizualne, społeczne. Wydarzenia mają charakter interdyscyplinarny: swój udział mają także zaproszeni artyści, którzy od dawna tworzą w bliskości dziecięcej wyobraźni: tancerze, performerzy oraz ilustratorzy i literaci. Teatr jest naturalnym polem działania nowej muzyki, dlatego w edukacyjny charakter cyklu ĄsąBąble wpisuje się również przygotowanie aktorskie muzyków.
Kuratorką i prowadzącą cykl jest Anna Szawiel – aktorka i lektorka, która specjalizuje się w interdyscyplinarnych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Lubi pracować na granicach: koncertu i spektaklu, edukacji i zabawy, fizyczności i abstrakcji, zawsze w łączności z dziecięcą wyobraźnią. Program koncertów współtworzą muzycy Hashtag Ensemble.