Neo voyager
Wiecie, co sprawia, że uwielbiamy muzykę współczesną? To możliwość wspólnej pracy z kompozytorami nad nowymi kompozycjami. A wiecie, co sprawia nam największą radość?
Obserwowanie jak młodzi kompozytorzy rozwijają skrzydła. Na tym właśnie polega projekt edukacyjny Neo Edu Arte, którego zwieńczeniem jest koncert Neo Voyager Tour – trasa koncertowa promująca najnowsze dzieła napisane na kwartet smyczkowy. Sześć odmiennych światów muzycznych, które powstały w umysłach i duszach utalentowanych kompozytorów z Islandii, Norwegii i Polski.
W październiku 2022 roku ogłosiliśmy konkurs na udział w dwuletnim programie edukacyjnym dla młodych kompozytorów. Spośród ponad 60 zgłoszeń międzynarodowe jury wybrało szóstkę znakomitych twórców. Zadaniem każdego z uczestników było napisanie nowego utworu na kwartet smyczkowy do marca 2024 roku. Zadanie wcale nie było takie proste, bo głównym założeniem była duża swoboda artystyczna i możliwość użycia zestawu akustycznych i elektrycznych instrumentów smyczkowych, elektroniki, syntezatorów, video, czyli narzędzi, którymi na co dzień posługuje się NeoQuartet. Młodzi kompozytorzy wielokrotnie mieli możliwość spotkania się z doświadczonymi twórcami takimi jak Trond Reinholdsten, Martyna Kosecka, Idin Samimi Mofakham, Paweł Hendrich, czy Bergrún Snæbjörnsdóttir. Pracowali też z muzykami NeoQuartet. W marcu 2024 kompozycje po raz pierwszy zostały zaprezentowane widowni w Reykjaviku, w ramach islandzkiej edycji festiwalu Neoarte – Syntezator Sztuki. Neo Voyager Tour prezentuje najnowsze dzieła kolejnych miastach. Koncerty odbywają się w Katowicach, Warszawie, Bergen i Oslo.
Projekt Neo Voyager to projekt koncertowo edukacyjny realizowany przez NeoArte Association w latach 2022 – 2024 dzięki wsparciu Funduszy EEA.
Ideą projektu jest realizacja norweskiej i islandzkiej edycji festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki w latach 2023–2024 oraz realizacja program edukacyjnego (Neo Edu Arte) dla wyjątkowych kompozytorów z Islandii, Norwegii i Polski. Rezultatem projektu Neo Edu Arte jest powstanie 6 nowych kompozycji na kwartet smyczkowy, których premiery zostały wykonane podczas festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki, edycja Reikyavik w marcu 2024 roku.
Różnorodność i kreatywność młodych kompozytorów pozwoliła na stworzenie kompozycji multimedialnych, koncepcyjnych, wielowarstwowych, czasami zaskakująco minimalistycznych. Z pewnością mamy do czynienia z dziełami, które wyznaczają nowe kierunki rozwoju współczesnego kwartetu smyczkowego. Ten typ kompozycji doskonale odpowiada NeoQuartet, który jest zespołem poszukującym nowych ścieżek w rozwoju tego królewskiego składu instrumentalnego.
Kompozytorzy biorący udział w projekcie:
Islandia: Ása ÖnnuÓlafsdóttir, Kristján Steinn Kristjánsson
Norwegia: Anders Hannevold, Vanessa Isobel Black
Polska: Hubert Gabriel Żmudzki, Przemysław Pacek
Program
Anders Hannevold Airsongs for string quartet and organetto portativo
Ása ÖnnuÓlafsdóttir Gárar
Kristján Steinn Kristjánsson String Quartet No. 1
Vanessa Isobel Black Blind Fractures
Hubert Gabriel Żmudzki String Quartet No. 3
Przemysław Pacek Polarization for string quartet and electronics
NeoQuartet
Karolina Piątkowska-Nowicka acoustic and electric violin
Paweł Kapica acoustic and electric violin
Michał Markiewicz acoustic and electric viola
Krzysztof Pawłowski acoustic and electric cello
Anders Hannevold organetto portativo
Realizacja
koncepcja programowa, tekst Neoquartet
produkcja Marta Piórkowska
identyfikacja wizualna Karol Yamazaki
reżyseria dźwięku Marcin Kowalczyk, Kosma Standera
Organizator: NeoArte Association, EEA Funds – Working together for a green, competitive and inclusive Europe
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Więcej o zespole
Pasjonuje ich sztuka i muzyka współczesna. Uwielbiają tworzyć, grać koncerty, przekraczać granice i burzyć zastałe schematy. Niezwykle sobie cenią możliwość współpracy z artystami wszelkich dziedzin sztuki i wzajemną inspirację. Fascynuje ich tworzenie więzi z publicznością, dawanie szansy przenoszenia się w inne wymiary i łapania nowej perspektywy patrzenia na świat.
Niezwykła energetyczność, pełne zaangażowanie, swoboda wypowiedzi i tworzenie nowych ścieżek rozwoju, to są cechy, które charakteryzują NeoQuartet.
NeoQuartet jest jednym z najciekawszych i najprężniej działających zespołów specjalizujących się w muzyce współczesnej w Europie. Jest laureatem prestiżowej Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Był również nominowany do szeregu innych nagród (Sztorm Roku, Fryderyki). Zespół ma na koncie trzynaście płyt CD wydanych dla polskich, niemieckich, greckich i amerykańskich wytwórni.
Od 2017 roku NeoQuartet poszerzył swoje instrumentarium o elektryczne instrumenty smyczkowe midi, syntezatory oraz loopery, tworząc unikatowe zjawisko na światowej scenie muzyki nowej. W roku 2022 miała swoją premierę pierwsza płyta zespołu z autorską muzyką. Album „String Theory” wyznaczył nowe kierunki rozwoju kwartetu smyczkowego w XXI wieku.
NeoQuartet koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami. W latach 2012 – 2023 wykonał ponad 500 koncertów niemal na całym świecie, grając między innymi w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy Forbidden City Concert Hall w Pekinie.
Tworzą go: Karolina Piątkowska – Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela).
Zespół jest organizatorem własnego festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki, który corocznie od 2012 roku odbywa się w Gdańsku