Najmniejszy słoń świata
Zapraszamy dzieci w wieku 3–7 lat oraz ich rodziny do udziału w muzycznej bajce!
Pewnego dnia w ogrodzie zoologicznym urodził się mały słonik. Miał jedno marzenie: aby wyruszyć w podróż do Afryki, krainy, o której opowiadała mu mama. Perypetie ciekawskiego bohatera opisane i zilustrowane w książce Macieja Szymanowicza Najmniejszy słoń świata są podstawą naszej adaptacji i muzycznej interpretacji tej szalonej opowieści. Usłyszycie i afrykańskie balafony, i cyrkowy werbel i ciemny las perkusyjnie wyczarowany przez nieobliczalnych improwizatorów z Hashtag Esnemble. Opowieść snuta głosem narratorki będzie miała swój wielki finał we wspólnym performansie ilustratorskim, który poprowadzi nie kto inny jak sam autor. Po koncercie jak zwykle znajdziemy czas na bliskie spotkania z instrumentami. Płyńcie z nami!
Wystąpią:
Anna Szawiel narracja
Magdalena Kordylasińska-Pękala instrumenty perkusyjne
Julianna Kamila Siedler-Smuga instrumenty perkusyjne
Maciej Szymanowicz warsztaty ilustratorskie
Realizacja:
Ania Szawiel scenariusz i adaptacja tekstu
O cyklu:
ĄsąBąble to performatywne koncerty z muzyką nową dla rodzin z dziećmi w wieku 0–7 lat. Każdy z nich oparty jest o autorski scenariusz, w którym słuchanie muzyki, interaktywne zabawy i walory edukacyjne są na równi ważne. W przyjaznej dla najmłodszych przestrzeni można posłuchać muzyki czołowych współczesnych kompozytorów, w dostosowanej dla małego ucha wersji i proporcji. Teatralna formuła prowadzenia koncertów sprzyja skupieniu i pozwala oczarować się dźwiękom, a zaproszenie do wspólnych improwizacji uwalnia naturalną potrzebę ekspresji małych osób. W myśl słów Janusza Korczaka “Nie ma dzieci, są ludzie” wszyscy ich uczestnicy traktowani są z szacunkiem i mają swój udział w przebiegu wydarzenia. Cykl prezentuje wyłącznie muzykę XX i XXI wieku. Jego stałym elementem jest prezentacja nagrania utworu symfonicznego lub z nurtu sound design i elektroniki.
Choć każde wydanie ĄsąBąbli za punkt wyjścia przyjmuje tkankę muzyczną, to obfituje również w pozamuzyczne konteksty bliskie praktyce Hashtag Ensemble: literackie, wizualne, społeczne. Wydarzenia mają charakter interdyscyplinarny: swój udział mają także zaproszeni artyści, którzy od dawna tworzą w bliskości dziecięcej wyobraźni: tancerze, performerzy oraz ilustratorzy i literaci. Teatr jest naturalnym polem działania nowej muzyki, dlatego w edukacyjny charakter cyklu ĄsąBąble wpisuje się również przygotowanie aktorskie muzyków.
Kuratorką i prowadzącą cykl jest Anna Szawiel – aktorka i lektorka, która specjalizuje się w interdyscyplinarnych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Lubi pracować na granicach: koncertu i spektaklu, edukacji i zabawy, fizyczności i abstrakcji, zawsze w łączności z dziecięcą wyobraźnią. Program koncertów współtworzą muzycy Hashtag Ensemble.
Projekt ĄsąBąble twórczo rozwija koncepcję cyklu “Smykowizje” fundacji “Muzyka jest dla wszystkich”, w ramach którego w latach 2016–2022 Hashtag Ensemble i Anna Szawiel wykonali wspólnie ponad 130 koncertów i miniperformansów, poszukując najciekawszych form prezentowania muzyki nowej. Autorką koncepcji i kuratorką Smykowizji była Anna Kierkosz. Był to pierwszy w Polsce cykl wydarzeń adresowanych do naj-najów, podczas których muzyka współczesna grała główną rolę.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest POLMIC.PL.
Wydarzenie patronatem objęło wydawnictwo Kropka.