Morzaika: koncert dla rodzin z dziećmi
Zapraszamy na kolejne wydarzenie muzyczne z cyklu AsąBąble: koncert dla dzieci w wieku 3–7 lat oraz ich rodzin!
O czym marzy morze? Czy morze może śpiewać? Czy może wyrzucone na brzeg kamyczki to Alfabet Morza? Czy po prostu zwykła morzaika? Październikowe ĄsąBąble prowadzą do Buenos Aires, miasta pomyślnych wiatrów. Usłyszymy ich gwizdania i szumy i wyklaszczemy kolorowe rytmy, które przyżeglowały tu z różnych zakątków świata.
Będziemy trzymać się okolic portu, bo to właśnie niedaleko niego, w dzielnicy San Telmo odbywały się najsłynniejsze milongi, to tam spotkamy małą rybaczkę z wiersza Gabrieli Mistral i to tam wiedzie nas utwór Opowieści starego fortepianu niedawno napisany przez Aitanę Kasulin. Program uzupełnią utwory innych wybitnych argentyńskich kompozytorów: Alberto Ginastery i Astora Piazzoli. Po drodze znajdziemy wyrzucone na brzeg kamyczki, które pokolorowane flamastrami utworzą brzmiącą morzaikę.
Wystąpią:
Anna Karpowicz flet
Krzysztof Kozłowski fortepian
Anna Szawiel aktorka
Przed i po koncertach rodziców i opiekunów wraz z dziećmi zapraszamy na pyszności do naszej kawiarenki.
O cyklu:
ĄsąBąble to performatywne koncerty z muzyką nową dla rodzin z dziećmi w wieku 0–7 lat. Każdy z nich oparty jest o autorski scenariusz, w którym słuchanie muzyki, interaktywne zabawy i walory edukacyjne są na równi ważne. W przyjaznej dla najmłodszych przestrzeni można posłuchać muzyki czołowych współczesnych kompozytorów, w dostosowanej dla małego ucha wersji i proporcji. Teatralna formuła prowadzenia koncertów sprzyja skupieniu i pozwala oczarować się dźwiękom, a zaproszenie do wspólnych improwizacji uwalnia naturalną potrzebę ekspresji małych osób. W myśl słów Janusza Korczaka “Nie ma dzieci, są ludzie” wszyscy ich uczestnicy traktowani są z szacunkiem i mają swój udział w przebiegu wydarzenia. Cykl prezentuje wyłącznie muzykę XX i XXI wieku. Jego stałym elementem jest prezentacja nagrania utworu symfonicznego lub z nurtu sound design i elektroniki.
Choć każde wydanie ĄsąBąbli za punkt wyjścia przyjmuje tkankę muzyczną, to obfituje również w pozamuzyczne konteksty bliskie praktyce Hashtag Ensemble: literackie, wizualne, społeczne. Wydarzenia mają charakter interdyscyplinarny: swój udział mają także zaproszeni artyści, którzy od dawna tworzą w bliskości dziecięcej wyobraźni: tancerze, performerzy oraz ilustratorzy i literaci. Teatr jest naturalnym polem działania nowej muzyki, dlatego w edukacyjny charakter cyklu ĄsąBąble wpisuje się również przygotowanie aktorskie muzyków.
Kuratorką i prowadzącą cykl jest Anna Szawiel – aktorka i lektorka, która specjalizuje się w interdyscyplinarnych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Lubi pracować na granicach: koncertu i spektaklu, edukacji i zabawy, fizyczności i abstrakcji, zawsze w łączności z dziecięcą wyobraźnią. Program koncertów współtworzą muzycy Hashtag Ensemble.
Projekt ĄsąBąble twórczo rozwija koncepcję cyklu “Smykowizje” fundacji “Muzyka jest dla wszystkich”, w ramach którego w latach 2016–2022 Hashtag Ensemble i Anna Szawiel wykonali wspólnie ponad 130 koncertów i miniperformansów, poszukując najciekawszych form prezentowania muzyki nowej. Autorką koncepcji i kuratorką Smykowizji była Anna Kierkosz. Był to pierwszy w Polsce cykl wydarzeń adresowanych do naj-najów, podczas których muzyka współczesna grała główną rolę.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest POLMIC.PL.