
Kwiaty brzmiące i brzdące

Zapraszamy na wyjątkowy koncert i wspólne działanie kreatywne dla rodzin z dziećmi 5–7 lat
Co piszczy w trawie i jak to w ogóle możliwe, że na co dzień nie słyszymy brzmienia i dźwięku kwiatów? No na przykład dzwonków. Wijące się lub proste łodygi, wzory listków, kształty i kolory kwiatów: cały ten różnorodny świat barwnych kielichów, czarek i pucharków, secesja kształtów roślin to gotowe partytury graficzne czyli nuty, które doświadczony współczesny muzyk potrafi odczytać i zagrać.
Może więc utwór współczesnego estońskiego kompozytora Arvo Parta okaże się wielopłatkową stokrotką, a wspaniały czerwony mak zabrzmi jak klarnet? A gitara zmieni się w hiszpańską, purpurową różę? Może w utworze szwedzkiej kompozytorki Karin Rehnquist błękitnym chórem zaśpiewają chabry i dzwonki? To, co usłyszymy, będzie zależeć w pewnym stopniu od wyobraźni uczestników i wykonawców naszego koncertu.
Pewne jest, że sprawdzimy, czy zwykła trawa może zmienić się w instrument dęty (np. właśnie klarnet). Stworzymy też nasze własne partytury graficzne w formie kwiatów i sprawdzimy, czy obecni podczas koncertu artyści potrafią je zagrać i zaśpiewać. Będzie barwnie, kreatywnie i zupełnie niezwyczajnie. Zapraszamy na ostatni przed wakacjami koncert z cyklu ĄsąBąble w ogrodzie Hashtag Lab.
Podczas wydarzenia będziemy używać farb plakatowych. W przypadku niepogody koncert odbędzie się w budynku Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab.
Wystąpią:
Marta Grzywacz głos
Adam Eliasiński klarnet
Kostek Szemraj gitara
Anna Kierkosz prowadzenie
Anna Kierkosz – pedagożka sztuki i muzyki współczesnej, artedukatorka, kuratorka Festiwalu Mała Warszawska Jesień, cyklu “Smykowizje” Fundacji Muzyka jest dla wszystkich, a także kuratorka ds. edukacji i projektów w Teatrze Lalek Guliwer. Autorka wierszy, tekstów piosenek i książek dla dzieci, mama Róży.
O cyklu:
ĄsąBąble to performatywne koncerty z muzyką nową dla rodzin z dziećmi w wieku 0–7 lat. Każdy z nich oparty jest o autorski scenariusz, w którym słuchanie muzyki, interaktywne zabawy i walory edukacyjne są na równi ważne. W przyjaznej dla najmłodszych przestrzeni można posłuchać muzyki czołowych współczesnych kompozytorów, w dostosowanej dla małego ucha wersji i proporcji. Teatralna formuła prowadzenia koncertów sprzyja skupieniu i pozwala oczarować się dźwiękom, a zaproszenie do wspólnych improwizacji uwalnia naturalną potrzebę ekspresji małych osób. W myśl słów Janusza Korczaka “Nie ma dzieci, są ludzie” wszyscy ich uczestnicy traktowani są z szacunkiem i mają swój udział w przebiegu wydarzenia. Cykl prezentuje wyłącznie muzykę XX i XXI wieku. Jego stałym elementem jest prezentacja nagrania utworu symfonicznego lub z nurtu sound design i elektroniki.
Choć każde wydanie ĄsąBąbli za punkt wyjścia przyjmuje tkankę muzyczną, to obfituje również w pozamuzyczne konteksty bliskie praktyce Hashtag Ensemble: literackie, wizualne, społeczne. Wydarzenia mają charakter interdyscyplinarny: swój udział mają także zaproszeni artyści, którzy od dawna tworzą w bliskości dziecięcej wyobraźni: tancerze, performerzy oraz ilustratorzy i literaci. Teatr jest naturalnym polem działania nowej muzyki, dlatego w edukacyjny charakter cyklu ĄsąBąble wpisuje się również przygotowanie aktorskie muzyków.
Kuratorką i prowadzącą cykl jest Anna Szawiel – aktorka i lektorka, która specjalizuje się w interdyscyplinarnych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Lubi pracować na granicach: koncertu i spektaklu, edukacji i zabawy, fizyczności i abstrakcji, zawsze w łączności z dziecięcą wyobraźnią. Program koncertów współtworzą muzycy Hashtag Ensemble.
Projekt ĄsąBąble twórczo rozwija koncepcję cyklu “Smykowizje” fundacji “Muzyka jest dla wszystkich”, w ramach którego w latach 2016–2022 Hashtag Ensemble i Anna Szawiel wykonali wspólnie ponad 130 koncertów i miniperformansów, poszukując najciekawszych form prezentowania muzyki nowej. Autorką koncepcji i kuratorką Smykowizji była Anna Kierkosz. Był to pierwszy w Polsce cykl wydarzeń adresowanych do naj-najów, podczas których muzyka współczesna grała główną rolę.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Partnerami cyklu są ZAW Stoart i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Patronem medialnym cyklu ĄsąBąble jest Kosmos dla Dziewczynek.