
Ąsąbąble: Akorduszki

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Nawet jeśli zdarzyła się bardzo dawno temu. Nawet jeśli zdarzyła się tylko w czyjejś głowie. Opowiemy ją wam dźwiękami, ruchem, cieniem i …wiatrem. Posłuchamy muzyki akordeonowej.
Inspiracją do interaktywnego koncertu “Akorduszki” są zanurzone w mitologicznych tematach utwory James’a Fry’a: Odyssey Suite i Halcyon days na akordeon solo. Tworzące je idealnie dostosowane do percepcji dziecka miniatury, których bogactwo barw, faktury i dynamiki zasługuje na uwagę małych uszu. Pomiędzy utworami posłuchamy opowieści o wracającym do domu Odysie, o Eolu, który dał mu niezwykły prezent, o Czterech Wiatrach, z których każdy brzmiał zupełnie inaczej i o Posejdonie — władcy mórz. Historie te zilustrują scenicznie aktorki Natalia Leszczyńska i Anna Szawiel i zaproszą wszystkich do wspólnego działania. Razem z nimi zanucimy, pohałasujemy i ożywimy pojawiające się postaci. W świat wszystkich nastrojów akordeonu wprowadzi nas muzyk, improwizator i kompozytor Paweł Janas. A guziki, miechy, strojnice i registry nie będą miały przed wami tajemnic!
Wystąpią:
Paweł Janas akordeon
Natalia Leszczyńska, Anna Szawiel animacje i narracje
Anna Szawiel scenariusz
O cyklu
ĄsąBąble to performatywne koncerty z muzyką nową dla rodzin z dziećmi w wieku 0–7 lat. Każdy z nich oparty jest o autorski scenariusz, w którym słuchanie muzyki, interaktywne zabawy i walory edukacyjne są na równi ważne. W przyjaznej dla najmłodszych przestrzeni można posłuchać muzyki czołowych współczesnych kompozytorów, w dostosowanej dla małego ucha wersji i proporcji. Teatralna formuła prowadzenia koncertów sprzyja skupieniu i pozwala oczarować się dźwiękom, a zaproszenie do wspólnych improwizacji uwalnia naturalną potrzebę ekspresji małych osób. W myśl słów Janusza Korczaka “Nie ma dzieci, są ludzie” wszyscy ich uczestnicy traktowani są z szacunkiem i mają swój udział w przebiegu wydarzenia. Cykl prezentuje wyłącznie muzykę XX i XXI wieku. Jego stałym elementem jest prezentacja nagrania utworu symfonicznego lub z nurtu sound design i elektroniki.
Choć każde wydanie ĄsąBąbli za punkt wyjścia przyjmuje tkankę muzyczną, to obfituje również w pozamuzyczne konteksty bliskie praktyce Hashtag Ensemble: literackie, wizualne, społeczne. Wydarzenia mają charakter interdyscyplinarny: swój udział mają także zaproszeni artyści, którzy od dawna tworzą w bliskości dziecięcej wyobraźni: tancerze, performerzy oraz ilustratorzy i literaci. Teatr jest naturalnym polem działania nowej muzyki, dlatego w edukacyjny charakter cyklu ĄsąBąble wpisuje się również przygotowanie aktorskie muzyków.
Kuratorką i prowadzącą cykl jest Anna Szawiel – aktorka i lektorka, która specjalizuje się w interdyscyplinarnych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Lubi pracować na granicach: koncertu i spektaklu, edukacji i zabawy, fizyczności i abstrakcji, zawsze w łączności z dziecięcą wyobraźnią. Program koncertów współtworzą muzycy Hashtag Ensemble.
Projekt ĄsąBąble twórczo rozwija koncepcję cyklu “Smykowizje” fundacji “Muzyka jest dla wszystkich”, w ramach którego w latach 2016–2022 Hashtag Ensemble i Anna Szawiel wykonali wspólnie ponad 130 koncertów i miniperformansów, poszukując najciekawszych form prezentowania muzyki nowej. Autorką koncepcji i kuratorką Smykowizji była Anna Kierkosz. Był to pierwszy w Polsce cykl wydarzeń adresowanych do naj-najów, podczas których muzyka współczesna grała główną rolę.
Patronem medialnym wydarzenia jest pismo Kosmos dla Dziewczynek. Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Dwójka Polskie Radio oraz POLMIC.PL.