1013,25 hPa
Podczas ostatniej tegorocznej odsłony cyklu Elektro na naszej scenie wystąpią dwa projekty: Euphonia Pseudolarix i Wieczorek x Pawlak elektroakustycznie.
Założeniem projektu Wieczorek x Pawlak elektroakustycznie jest tworzenie i wykonywanie utworów elektroakustycznych balansujących na granicy muzyki klasycznej, improwizowanej a także performance’u. Główną problematyką utworów prezentowanych podczas koncertu, będzie próba zawarcia treści zaangażowanych społecznie w multimedialno-performatywnej formule.
Euphonia Pseudolarix to elektroakustyczny duet grający muzykę improwizowaną, założony w 2016 roku przez Izę Smelczyńską i Mateusza Śmigasiewicza. Wystąpili na Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Musica Privata w Łodzi, w nieistniejącej już Klubojadalni Eufemia i galerii Czułość. Tak zwanych “źródeł inspiracji” poszukują w środowisku naturalnym.
Program
Szymon Wieczorek Panopticism na śpiew alikwotyczny, kontrabas i live electronics (wyk. Jan Dzierżanowski)
Jakub Pawlak/ Szymon Wieczorek ABRTC na bas klarnet, amplifikowany stół i multimedia (wyk. Jakub Pawlak i Szymon Wieczorek)
Jakub Pawlak piˈɑnoʊ ˈpis [A+piano] na fortepian, live elektronics i multimedia (wyk. Igor Torbicki)
Euphonia Pseudolarix 1013,25 hPa (wyk. Iza Smelczyńska, Mateusz Śmigasiewicz – elektronika)
Wystąpią
Jakub Pawlak
Szymon Wieczorek
Jan Dzierżanowski
Igor Torbicki
Iza Smelczyńska
Mateusz Śmigasiewicz
Realizacja
opieka programowa, tekst: Wojciech Błażejczyk
produkcja: Wojciech Błażejczyk
identyfikacja wizualna: Karol Yamazaki
reżyseria dźwięku: Wojciech Błażejczyk
Artyści
Jakub Pawlak
Ukończył Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie akordeonu dra Krzysztofa Lutrzykowskiego. Obecnie jest studentem kompozycji na ostatnim roku studiów magisterskich w klasie as. mgr Pawła Mykietyna. Jakub studiuje również dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie dra Szymona Morusa. W kręgu jego ostatnich poszukiwań znajduje się politemporalność, multimedialność i performance.
Szymon Wieczorek
Od 2020 roku studiuje kompozycję w klasie mgr Pawła Mykietyna w Akademii im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jego utwory były wielokrotnie wykonywane na festiwalach i cyklach koncertowych (m.in. “Sacrum Profanum” w Krakowie czy “Clarimania” we Wrocławiu) i konferencjach (“Flute Days” we Frankfurcie nad Menem).
Jan Dzierżanowski
Absolwent kontrabasu oraz dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Multiinstrumentalista, wokalista posługujący się technikami wokalnymi z całego świata, organizator wydarzeń muzycznych, interesujący się muzyką w pełni, nie zamykający się stylistycznie na jedną tylko formę czy gatunek. Od wielu lat udziela się w wielu przedsięwzięciach i zespołach – od chóralistyki, przez kameralną, po muzykę metalową.
Igor Torbicki
Muzyk, performer i publicysta muzyczny. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w 2022 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych, a także Konserwatorium Muzycznym im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt-Petersburgu. Absolwent klas fortepianu Andrzeja Artykiewicza, Kordiana Góry oraz Piotra Słopeckiego.
Iza Smelczyńska
Tworzy w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Autorka muzyki do spektakli i słuchowisk. Również muzykolożka. Interesuje ją ekologia akustyczna, edukacja dźwiękowa oraz różne sposoby słuchania (nie tylko muzyki). Czasami publikuje w prasie muzycznej. W Radiu Kapitał prowadzi audycję “To tego też się słucha”.
Mateusz Śmigasiewicz
Kompozytor, artysta dźwiękowy, muzyk. Jego działania obejmują zarówno muzykę partyturową, jak i live act. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych, wystaw, filmów. Interesuje go budowanie wielopłaszczyznowych, żywych środowisk dźwiękowych, istniejących w swobodnej relacji do czasu muzycznego. Zajmuje się również dydaktyką – prowadzi zajęcia na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na wydziale kompozycji i teorii muzyki.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.