Genre Roulette
Pierwszy rok działalności repertuarowej Hashtag Ensemble na własnej scenie zamykamy koncertem “Genre Roulette”. Wieńczy on rezydencję kompozytorską Matthew Shlomowitza przy naszym zespole. Koncert realizujemy we współpracy z Sinfonią Varsovią i Instytutem Adama Mickiewicza.
Ruletka Gatunków to nasze drugie imię. W Hashtag Ensemble od wielu lat wykonujemy muzykę awangardową i klasyczną, teatralną i operową, notowaną i improwizowaną, ciężką i lekką, skomplikowaną i prostą. Nieustannie cieszy nas żonglowanie programami: od wysublimowanego teatru instrumentalnego prezentowanego w prestiżowych salach koncertowych, po punkowe protest-songi grane w piwnicach, od muzyki akustycznej zapisanej na pięciolinii, po partytury graficzne, multimedialne i te zapisane w ciele wykonawców. Miniony rok był chyba najważniejszym w historii naszego zespołu.
Otworzyliśmy własną scenę i staliśmy się Społeczną Instytucją Kultury m.st. Warszawy. Od początku tworzenia Hashtag Labu chcieliśmy, aby była to scena odważna, otwarta, a jednocześnie oferująca artystyczne interpretacje na najwyższym poziomie. Przyjęliśmy wielu znakomitych gości, zarówno tych muzycznych, jak i instytucjonalnych, jednak Hashtag Lab to przede wszystkim nasza pracownia i scena, na której możemy układać programy bez repertuarowych kompromisów.
Glücklich, Glücklich, Freude, Freude to najnowszy, dedykowany nam w nowym opracowaniu utwór jednej z najbardziej elektryzujących osobowości muzyki współczesnej w Europie – Matthew Shlomowitza. Nasza współpraca z kompozytorem sięga 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy wykonaliśmy Fast Medium Swing wzbudzając salwy śmiechu na widowni i udowadniając, że muzyka nowa może być ironiczna, wesoła i energetyczna. W 2022 roku spotkaliśmy się ponownie z Matthew Shlomowitzem w Weimarze, gdzie prawykonywaliśmy Explorations vol. 4 i obserwowaliśmy rozwój języka muzycznego kompozytora. W grudniu 2023 nadszedł czas na pełnowymiarową rezydencję kompozytorską, o jakiej marzyliśmy od dawna.
W finale sezonu nasze szeregi zasilą: Mark Knoop, wybitny pianista specjalizujący się w wykonawstwie muzyce współczesnej, a także Amelia Kowalewska (uczestniczka 12. Akademii Sinfonia Varsovia) i Henryk Kowalewicz (muzyk Sinfonii Varsovii).
Program
Matthew Schlomowitz
Popular Contexts 2
Explorations in polytonality and other musical wonders, Volume 4
Fast Medium Swing
Glücklich, Glücklich, Freude, Freude*
*premiera nowego opracowania utworu
Wystąpią
Mark Knoop fortepian solo
Ania Karpowicz flet
Adam Eljasiński klarnet
Amelia Kowalewska trąbka (gościnnie, Akademia SV)
Henryk Kowalewicz waltornia (gościnnie, SV)
Wojciech Błażejczyk gitara elektryczna
Krzysztof Kozłowski syntezator
Magda Kordylasińska-Pękala perkusja
Paweł Janas akordeon
Marta Piórkowska skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska altówka
Dominik Płociński wiolonczela
Mateusz Loska kontrabas
Lilianna Krych dyrygentka
Realizacja
koncepcja programowa, tekst: Ania Karpowicz
produkcja: Ania Karpowicz
identyfikacja wizualna: Karol Yamazaki
reżyseria dźwięku: Kosma Standera
Koncert realizowany we współpracy z Instutytem Adam Mickiewicza i Orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.