Still in the Middle
Still in the Middle, bo jesteśmy gdzieś pośrodku. Zbyt doświadczeni, aby przedstawiać się jako młodzi i dobrze zapowiadający się, zbyt ciekawi świata dźwięków, aby osiadać na laurach.
W pierwszym #10 urodzinowym programie przedstawimy Wam różne spojrzenia polskich i rumuńskich kompozytorów na negocjacje człowieka z czasem. Każda rocznica nie jest przecież niczym innym, jak odmierzaniem czasu i próbą zapanowania nad przemijaniem. Będzie więc trochę zegarowo, trochę tanecznie, a trochę kosmicznie.
Utwór „Mechanisms” Christiana Lolei zdaje się zapraszać słuchacza do wnętrza fantasmagorycznego, gigantycznego, lekko rozregulowanego zegara, w którym poszczególne trybiki wydają niesamowite dźwięki tworząc ciekawe, wielowymiarowe struktury.
Tytułowe „still in the middle of happening…” Pawła Malinowskiego zaprasza nie tylko do słuchania tego, co brzmi i trwa na scenie, do uważności na chwilę obecną, ale także do przyglądania się rozszerzonym technikom wykonawczym w teatrze dźwięków osobliwych – miękkich i subtelnych, tak charakterystycznych dla kompozytora.
„Espaces VIII” Alexandra Murariu eksploruje czas i przestrzeń w muzyce na przemian wzbudzając niepokój i kojąc, a w końcu zanurzając słuchacza w płynących wartko, repetytywnych motywach. Na tle sferycznych struktur tworzonych przez smyczki, narracyjna partia klarnetu zadaje najważniejsze pytania.
Czas w „Dance with my Breath” Agnieszki Stulgińskiej wyznacza z początku opanowany, a następnie rozpędzony oddech bywalców ludowych potańcówek. Któż z nas nie chciałby choć raz w życiu rzucić się w wir szalonego oberka przy dźwiękach skrzypiec, czy korbowej liry? Jak w tańcu doświadczamy czasu odmierzanego przyśpieszonym biciem serca? W utworze Agnieszki czas rzeczywisty miesza się z czasem wyobrażonym.
Na koniec koncertu zabrzmią ciężkie beaty „Mechanofaktury” Artura Zagajewskiego inspirowane łódzkim doświadczeniem industrializacji i zmuszające wykonawców do przeistoczenia się w robotników fabryki pracujących na muzycznej taśmie produkcyjnej. Doświadczenie czasu tyleż mocne, co integrujące.
Serdecznie zapraszamy na wycieczkę przez muzyczną czasoprzestrzeń z Hashtag Ensemble, a na wszystkich urodzinowych gości czekamy z niespodziankami.
Ania Karpowicz
Program
Cristian Lolea (RO) Mechanisms
Paweł Malinowski (PL) still in the middle of happening
Alexandru Ștefan Murariu (RO) Espaces VIII
Agnieszka Stulgińska (PL) Dance with my Breath
Artur Zagajewski (PL) Mechanofaktura
Wystąpią
Ania Karpowicz flet, piccolo
Adam Eljasiński klarnet, klarnet basowy
Daria Reszka klarnet (Akademia PRO)
Marta Piórkowska skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska altówka
Dominik Płociński wiolonczela
Antoni Wrona wiolonczela (Akademia PRO)
Magdalena Kordylasińka-Pękala perkusja
Tymoteusz Bies fortepian, syntezatory (gościnnie)
Lilianna Krych dyrygentka
Realizacja
koncepcja programowa, tekst: Ania Karpowicz
produkcja: Marta Piórkowska
identyfikacja wizualna: Karol Tomoki Yamazaki
reżyseria dźwięku: Kosma Standera
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Partnerzy: ZAW StoArt
Patroni: POLMIC