Warszawskie Studio Eksperymentu
Kuratorką trzeciej części Warszawskiego Studia Eksperymentu jest Anna Jędrzejewska, która do współpracy zaprosiła Sofię Borges i Katarzynę Markowską.
“Jako kuratorka chcę zapraszać do współpracy i eksperymentowania artystki zainteresowane demontowaniem wizji muzyki absolutnej, co rozumiem jako poszukiwanie otwartego paradygmatu wartości. Teorie dotyczące procesu tworzenia się wiązań, teoria aktora-sieci Latoura, rezonują z formułą performatywną, techniką improwizacji i przetwarzaniem elektronicznym dźwięku.
W projekcie „Puls życia” artystki znajdują się w dwóch symetrycznych krańcach sali z postacią performerki w centrum. Proces pozyskiwania dźwięków z akcji ruchowej i improwizacja oparta na tym wzorze to główna oś prezentacji.”
Projekt Warszawskie Studio Eksperymentu realizowany jest przez MÓZG FOUNDATION, w partnerstwie z Fundacją „Sfera Harmonii” ze środków finansowych Miasta Warszawa. Projekt polega na stworzeniu i przeprowadzeniu serii regularnych wydarzeń na terenie miasta, których celem głównym jest zbudowanie platformy do nowatorskich i bezkompromisowych działań twórczych, niezależnych od uwarunkowań finansowych i koniunkturalnych. W ramach projektu realizowane będą działania dźwiękowe/muzyczne nieposiadające ograniczeń stylistycznych oraz działania interdyscyplinarne, w których dźwięk odgrywa kluczową rolę.
Tegoroczne, pierwsze, Warszawskie Studio Eksperymentu (WSE) odbędzie się w niedawno powstałej przestrzeni Hashtag Lab przy ul. Barskiej 29. Program WSE stworzony jest w następujący sposób: Autor projektu Sławek Janicki zaprosił do współpracy czwórkę kuratorów, są nimi: Anna Jędrzejewska, Marek Chołoniewski, Adam Radź oraz Qba Janicki. Kuratorzy budują 4, dwudniowe wydarzenia, do których zapraszają artystów lokalnych i zagranicznych. Artyści pod okiem kuratora tworzą nowe, interdyscyplinarne, dzieło. Praca artystów jest dokumentowana audiowizualnie, po każdym spotkaniu powstaje film przybliżający postacie artystów i pokazujący proces tworzenia.
Drugiego dnia, każdej części projektu, następuje publiczna prezentacja powstałego dzieła.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.