Smyki i pierniki
Najmłodszych i najmłodsze wielbicielki muzyki oraz ich rodziny zapraszamy na świąteczny koncert z cyklu ĄsąBąble!
Pamiętacie dawne choinki? Trochę pstrokate i nie w tonacji miały swój urok: mieniły się różnorodnością, a ozdoby na nie zbierane były często przez kilka pokoleń. O każdej można by opowiedzieć krótką historię lub zagrać o niej utwór. Każda może symbolizować wyjątkowy podarunek: kolorowa bombka — zabawę, szyszka — dzielenie się, konik na biegunach — przytulas przy kołysance. Jest jeszcze życzliwość, uwaga, akceptacja — rzeczy, których nie znajdziemy w sklepach.
Muzycy z Hashtag Ensemble zapakują te podarki w dźwięki, aby dać nam więcej frajdy z odkrywania. W dźwiękach ukryte będą melodie, które niosą nam dobro na ten grudniowy czas — tak jak kolęda z III kwartetu smyczkowego Pēterisa Vasksa. Kompozytor chciał, aby muzyka ta niosła ziemi pokój. Jest to wciąż bardzo cenny dar, prawda?
Ostatni w tym roku koncert ma charakter międzypokoleniowy, zapraszamy was całymi rodzinami. Czekać na was będzie familia smyczkowców: dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela. Pochrupiemy razem pierniczki i stworzymy brzmiące ozdoby świąteczne. Niech będzie różnorodnie i kolorowo, z fantazją. Tak, jak wyglądały dawniejsze choinki.
Wystąpią:
Hashtag Ensemble w składzie:
Kamila Wąsik – Janiak skrzypce
Marta Piórkowska skrzypce
Aleksander Demowska – Madejska altówka
Antek Wrona wiolonczela
Anna Szawiel prowadzenie
O cyklu:
ĄsąBąble to performatywne koncerty z muzyką nową dla rodzin z dziećmi w wieku 0–7 lat. Każdy z nich oparty jest o autorski scenariusz, w którym słuchanie muzyki, interaktywne zabawy i walory edukacyjne są na równi ważne. W przyjaznej dla najmłodszych przestrzeni można posłuchać muzyki czołowych współczesnych kompozytorów, w dostosowanej dla małego ucha wersji i proporcji. Teatralna formuła prowadzenia koncertów sprzyja skupieniu i pozwala oczarować się dźwiękom, a zaproszenie do wspólnych improwizacji uwalnia naturalną potrzebę ekspresji małych osób. W myśl słów Janusza Korczaka „Nie ma dzieci, są ludzie” wszyscy ich uczestnicy traktowani są z szacunkiem i mają swój udział w przebiegu wydarzenia. Cykl prezentuje wyłącznie muzykę XX i XXI wieku. Jego stałym elementem jest prezentacja nagrania utworu symfonicznego lub z nurtu sound design i elektroniki.
Choć każde wydanie ĄsąBąbli za punkt wyjścia przyjmuje tkankę muzyczną, to obfituje również w pozamuzyczne konteksty bliskie praktyce Hashtag Ensemble: literackie, wizualne, społeczne. Wydarzenia mają charakter interdyscyplinarny: swój udział mają także zaproszeni artyści, którzy od dawna tworzą w bliskości dziecięcej wyobraźni: tancerze, performerzy oraz ilustratorzy i literaci. Teatr jest naturalnym polem działania nowej muzyki, dlatego w edukacyjny charakter cyklu ĄsąBąble wpisuje się również przygotowanie aktorskie muzyków.
Kuratorką i prowadzącą cykl jest Anna Szawiel – aktorka i lektorka, która specjalizuje się w interdyscyplinarnych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Lubi pracować na granicach: koncertu i spektaklu, edukacji i zabawy, fizyczności i abstrakcji, zawsze w łączności z dziecięcą wyobraźnią. Program koncertów współtworzą muzycy Hashtag Ensemble.
Projekt ĄsąBąble twórczo rozwija koncepcję cyklu „Smykowizje” fundacji „Muzyka jest dla wszystkich”, w ramach którego w latach 2016–2022 Hashtag Ensemble i Anna Szawiel wykonali wspólnie ponad 130 koncertów i miniperformansów, poszukując najciekawszych form prezentowania muzyki nowej. Autorką koncepcji i kuratorką Smykowizji była Anna Kierkosz. Był to pierwszy w Polsce cykl wydarzeń adresowanych do naj-najów, podczas których muzyka współczesna grała główną rolę.
Patronem medialnym wydarzenia jest magazyn Kosmos dla Dziewczynek.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest POLMIC.PL.