I be, i me #PlimPlamPlum
Muzyka i sztuka współczesna dla małych dzieci — warsztaty interaktywne i mikrokoncerty dla rodzin z dziećmi 0–5 lat
Kropka. Taka mała. Malusieńka. Najmniejsza w rodzinie figur i znaków. Dziurka, cętka, pyłek. Punkcik. A tak wiele znaczy. Nie da się o niej powiedzieć, że ona „ani be, ani me”. Ona właśnie „i be, i me” – zawsze wszystko wie. Mistrzyni zdecydowania i koncentracji. Najmniejsza w partyturze. Jak brzmi kropka? A jak brzmi utwór, złożony z wielu kropek? Podczas warsztatu pobawimy się z punktami, kropkami i kroplami: i tymi widocznymi dla oczu, i tymi słyszalnymi dla uszu. Posłuchamy. I stworzymy swoje indywidualne, dźwiękowe kropki.
Wystąpią:
Marta Grzywacz głos, improwizacje
Adam Eljasiński klarnet, improwizacje
Paweł Janas akordeon, improwizacje
Anna Kierkosz koncepcja i scenariusz
Anna Kierkosz – pomysłodawczyni i autorka cyklu jest twórczynią książek-projektów dla dzieci, autorką i główną realizatorką lubianego cyklu warsztatów i miniperformansów „Smykowizje”, które odbywały się regularnie w CSW Zamek Ujazdowski w latach 2016–2022, w przestrzeniach galerii U‑jazdowskiego. Współpracowała też przez wiele lat przy realizacji znanej warszawskim rodzinom i popularnej Smykofonii. Obecnie jest kuratorką edukacji i projektów w Teatrze Lalek Guliwer
i kuratorką Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień”.
O cyklu:
#PlimPlamPlum. Muzyka i sztuka współczesna dla małych dzieci to cykl warsztatów, mikrokoncertów ii wydarzeń interaktywnych, w których najmłodsze dzieci, nawet te już od pierwszych lat życia, mają szansę na kontakt z profesjonalną, klasyczną muzyką współczesną w najlepszych wykonaniach. Podczas warsztatów i działań w ramach cyklu dzieci doświadczą radosnej i twórczej zabawy, angażującej dziecko w parze z rodzicem, ale też kreatywnych, sensorycznych improwizacji i zadań, skupionych na osiąganiu integracji sensorycznej. Specjalnie dobrane utwory, współczesne piosenki i improwizacje, zabawy dźwiękowe, sensoplastyczne i ruchowe, realizacja brzmień i dźwięków „blisko uszka maluszka”, ale też działanie z uważnością i blisko innych jego zmysłów, a przede wszystkim – uważna obserwacja reakcji małych dzieci na dźwięki brzmienia – są celem i głównym założeniem cyklu warsztatów #PlimPlamPlum, realizowanych w ramach stypendium artystycznego miasta stołecznego Warszawy.
Wydarzenie jest realizowane w ramach stypendium artystycznego miasta stołecznego Warszawy 2024 „PlimPlamPlum. Muzyka i sztuka współczesna dla małych dzieci”
Patroni i partnerzy projektu stypendialnego:
Teatr Lalek Guliwer, Nowy Teatr, Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab, MFMW „Warszawska Jesień”, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.