Nuci rzeczka
międzypokoleniowy koncert performatywny dla dzieci 3–7 lat i bliskich im dorosłych
Zanurzeni w dźwiękach takich kompozytorów jak Grażyna Bacewicz, Philip Glass i Henry Mancini poszukamy własnego oddechu, zanurkujemy w zakamarki naszej wyobraźni i niesieni falami muzyki pozwolimy naszym ciałom – zarówno tym malutkim, jak i dużym – na łagodne dryfowanie.
Ciało ludzkie w około 70 % składa się z wody, a ciało noworodka nawet w 80 %. Wsłuchamy się w te rzeki w naszych ciałach, pozwolimy im się wyszumieć, pokąpać, poprzelewać tu i tam… Kto wie, może na swojej drodze uda nam się napotkać inne rzeki i rzeczki, a w efekcie spróbujemy popłynąć jednym nurtem? Prowadzić nas będzie choreografka i tancerka Aleksandra Bożek-Muszyńska.
“Nuci rzeczka” to działanie performatywne łączące muzykę wykonywaną na żywo oraz ruch. Wspólnie z artystkami i artystami uczestnicy wydarzenia pobudzą swoje zmysły, ciała i wyobraźnię. Zapraszamy do przybycia w ubraniach niekrępujących ruchu. Plusk!
Premiera: 25.03.2023
Przed i po koncertach rodziców i opiekunów wraz z dziećmi zapraszamy na pyszności do naszej kawiarenki. Kawiarenka czynna od godziny 9:00 do 14:00.
Wystąpią
Marta Piórkowska skrzypce
Krzysztof Kozłowski fortepian
Aleksandra Bożek-Muszyńska choreografia i performans
Anna Szawiel performans
Patronem medialnym wydarzenia jest pismo Kosmos dla Dziewczynek
Bilety dostępne w aplikacji GOING i na stronie goingapp.pl.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej
Aleksandra Bożek-Muszyńska | www.olabomu.com | www.holobiont.pl
Improwizatorka, choreografka, performerka. Jest twórczynią kilkunastu autorskich choreografii, a jej prace były prezentowane m. in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu. W 2017 roku wraz z Hanną Bylką-Kanecką założyła kolektyw Holobiont, którego celem są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Jedna z jej ostatnich choreografii “Goździk w pustej muszli” została wyróżniona w kategorii Najlepszy spektakl taneczny w sezonie 2021/22 przez miesięcznik Teatr. W 2022 roku stworzyła choreografię do przedstawienia “Rodzina”, będącego kooperacją TR i Teatru 21. W swoich pracach bada granice między prostotą i naiwnością, prezentacją i facylitacją oraz znajdowaniem schematów i łamaniem ich. Aspekt wizualny oraz swoiste poczucie humoru są charakterystyczne dla jej prac. Jej ciało reaguje bardzo dobrze, kiedy może robić to, co lubi.
O cyklu
ĄsąBąble to performatywne koncerty z muzyką nową dla rodzin z dziećmi w wieku 0–7 lat. Każdy z nich oparty jest o autorski scenariusz, w którym słuchanie muzyki, interaktywne zabawy i walory edukacyjne są na równi ważne. W przyjaznej dla najmłodszych przestrzeni można posłuchać muzyki czołowych współczesnych kompozytorów, w dostosowanej dla małego ucha wersji i proporcji. Teatralna formuła prowadzenia koncertów sprzyja skupieniu i pozwala oczarować się dźwiękom, a zaproszenie do wspólnych improwizacji uwalnia naturalną potrzebę ekspresji małych osób. W myśl słów Janusza Korczaka “Nie ma dzieci, są ludzie” wszyscy ich uczestnicy traktowani są z szacunkiem i mają swój udział w przebiegu wydarzenia. Cykl prezentuje wyłącznie muzykę XX i XXI wieku. Jego stałym elementem jest prezentacja nagrania utworu symfonicznego lub z nurtu sound design i elektroniki.
Choć każde wydanie ĄsąBąbli za punkt wyjścia przyjmuje tkankę muzyczną, to obfituje również w pozamuzyczne konteksty bliskie praktyce Hashtag Ensemble: literackie, wizualne, społeczne. Wydarzenia mają charakter interdyscyplinarny: swój udział mają także zaproszeni artyści, którzy od dawna tworzą w bliskości dziecięcej wyobraźni: tancerze, performerzy oraz ilustratorzy i literaci. Teatr jest naturalnym polem działania nowej muzyki, dlatego w edukacyjny charakter cyklu ĄsąBąble wpisuje się również przygotowanie aktorskie muzyków.
Kuratorką i prowadzącą cykl jest Anna Szawiel – aktorka i lektorka, która specjalizuje się w interdyscyplinarnych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Lubi pracować na granicach: koncertu i spektaklu, edukacji i zabawy, fizyczności i abstrakcji, zawsze w łączności z dziecięcą wyobraźnią. Program koncertów współtworzą muzycy Hashtag Ensemble.
===
Projekt ĄsąBąble twórczo rozwija koncepcję cyklu “Smykowizje” fundacji “Muzyka jest dla wszystkich”, w ramach którego w latach 2016–2022 Hashtag Ensemble i Anna Szawiel wykonali wspólnie ponad 130 koncertów i miniperformansów, poszukując najciekawszych form prezentowania muzyki nowej. Autorką koncepcji i kuratorką Smykowizji była Anna Kierkosz. Był to pierwszy w Polsce cykl wydarzeń adresowanych do naj-najów, podczas których muzyka współczesna grała główną rolę.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.