Agnieszka Guz-Tarnowska
Skrzypce / Hashtag Ensemble
Prywatnie:
Żona i mama. Od kilku lat prowadzi intensywne badania nad rozciągliwością czasoprzestrzeni i objętością międzyczasu. Codziennie z mozołem poszerza swoje zasoby cierpliwości, usilnie też próbuje wyhodować sobie trzecią rękę…na razie jednak bez spektakularnych efektów. Uwielbia polne bratki i słoneczniki. Zbiera wszelkie dowody na to, że najwięcej można usłyszeć w…ciszy. Lubi słuchać, szukać piękna nawet w drobiazgach i rozwiązywać wszelkie supełki. Gra, bo jak inaczej przekazać niewysławialne? Zresztą, “od muzyki piękniejsza jest tylko cisza” (P.Claudel).
Od strony profesjonalnej:
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Konstantego Andrzeja Kulki (dyplom z wyróżnieniem, 2009r.).
Jako solistka jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Do najważniejszych dokonań na tym polu działalności skrzypcowej zaliczyć można m.in.: nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na X Międzynarodowym Konkursie im. J.Brahmsa w Pörtschach w Austrii (2003r.); IV nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu wraz z nagrodą dla najmłodszej finalistki (2004r.) i – w tym samym roku II nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych II stopnia; II nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu W.A.Mozarta na XIII Międzynarodowym Konkursie im. H.Wieniawskiego w Poznaniu (2006r.); III nagrodę na XXIII Międzynarodowym Konkursie Valsesia Musica w Grignasco oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym A.Postacchini w Fermo (Włochy, 2007r.), a także III nagrodę na II Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Skrzypcowym w Gdańsku (2007r.).
Wielokrotnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, gdzie pracowała pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: prof. W. Marschner, prof. P. Munteanu, prof. R. Baldini, prof. I. Oistrach, prof. T. Gadzina, prof. M. Urbaniak-Lisik, prof. P. Łosakiewicz, prof. A. Bauer. W lipcu 2004 roku, jako stypendystka Ministerstwa Kultury, wyjechała na miesięczne stypendium Morningside Music Bridge w Calgary (Kanada). W tym samym roku została też stypendystką Ministra Kultury.
Od 2013 roku jest członkiem grupy Hashtag Ensemble, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki nowej. Ma na swoim koncie wiele światowych prawykonań klasycznej muzyki współczesnej (utwory m.in. M.Góreckiego, S.Kaczorowskiego, Z.Dowgiałło-Zych, M. Majkusiaka, I.Zalewskiego, D.Przybylskiego, A.Porębskiego, W.Błażejczyka, P. Malinowskiego M.Bebminowa). W 2018r. wydała z #Ensemble płytę zatytuowaną #Network Music. Bierze udział w cyklach edukacyjnych dla dzieci „Smykofonia na Grochowskiej” oraz „Smykowizje” w Centrum Sztuki Współczesnej.
Aktywnie działa w obszarze muzyki kameralnej – jest laureatką II nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi (duet skrzypcowy, 1997r.) oraz III nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (trio fortepianowe, 2007r.). W 2004 roku reprezentowała Polskę na VIII Europejskim Festiwalu Muzycznym Malmö-Kopenhaga jako członek kwartetu smyczkowego.
W 2011 roku założyła wraz z Aleksandrą Demowską-Madejską (altówka) Duet Integro (debiut na festiwalu 58 Sesja Musica Moderna w Łodzi), który od 2012 r. rozpoczął współpracę z flecistką Anią Karpowicz jako Trio In:te:gro. Już jako trio występowały na wielu festiwalach w Polsce (m.in. XIII Festiwal im. F. Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, VI Letni Festiwal im. J. Waldorffa w Radziejowicach, III Festiwal Muzyki Współczesnej “Nowe Fale” Gdańsk). In:te:gro to jedyne w Polsce trio w składzie flet – skrzypce – altówka, aktywnie działające w dziedzinie muzyki klasycznej i współczesnej.
W latach 2008–2011 pracowała w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, gdzie pełniła funkcję zastępcy koncertmistrza. Od 2011 roku pracuje w Orkiestrze Sinfonia Varsovia (w latach 2011–2013 pełniła obowiązki lidera II skrzypiec).