Strunofonia 3.0
Lab / Wystawa / Instalacja
Strunofonia 3.0 to interaktywna instalacja dźwiękowo-strunowa na 12 instrumentów
strunowych: cytrę węgierską, crwth, cytrę norweską, psałterium smyczkowe, cymbały chińskie (yangqin), autoharfę, lirę kinnor, cytrę koncertową, gitarę hawajską, guzheng, valihę i sarangi.
Zgodnie z teorią strun w fizyce, każdy obiekt we wszechświecie, cała materia stworzona jest z bardzo małych strun. Są one tak małe, że nie możemy ich dostrzec, jednak ich wibracje można zaobserwować w postaci masy, grawitacji, siły magnetycznej.
Tak więc różnica między człowiekiem, drzewem czy kamieniem leży tylko w ułożeniu strun i charakterze ich wibracji. Drgająca struna to obiekt, w którym prawa fizyki znajdują swoje doskonałe ucieleśnienie.
Strunofonia 3.0 to interaktywna instalacja dźwiękowo-strunowa na 12 instrumentów strunowych: cytrę węgierską, crwth, cytrę norweską, psałterium smyczkowe, cymbały chińskie (yangqin), autoharfę, lirę kinnor, cytrę koncertową, gitarę hawajską, guzheng, valihę i sarangi. Są to instrumenty pochodzące z różnych stron świata, najczęściej ludowe. Niektóre z nich są szeroko rozpowszechnione w określonych kręgach kulturowych (guzheng — Chiny, sarangi — Indie, valiha — Madagaskar), inne z różnych powodów stały się instrumentami wymarłymi (cytry czy crwth — lira smyczkowa, popularna w Walii w XVII wieku). Rodowód niektórych sięga starożytności (lira kinnor, guzheng), inne powstały niedawno (gitara hawajska, psałterium smyczkowe, autoharfa, czyli cytra klawiszowa).
W strunofonii chordofony te wykorzystane są w oderwaniu od związanych z nimi muzycznych tradycji i praktyk wykonawczych, stanowią przedmiot eksperymentów dźwiękowych, a ich nietypowe rezonanse i formanty są dodatkowym walorem brzmieniowym. Dźwiękowy trzon instalacji tworzy kilka tysięcy sampli nagranych na tych instrumentach z wykorzystaniem różnych metod wydobycia dźwięku i preparacji oraz specjalnego omikrofonowania.
Na wszystkich instrumentach można grać, a dźwięki zagrane przez osoby odwiedzające instalację stają się elementem dźwiękowej faktury wypełniającej przestrzeń Strunofonii, wchodząc
w interakcje ze sterowanymi specjalnym oprogramowaniem samplami. Dla zorganizowanych grup istnieje możliwość spotkania się na miejscu z twórcą instalacji, który opowie o instrumentach i
pokaże techniki gry. Instalacja jest skierowana zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci, zarówno zajmujących się muzyką, jak i będących jej odbiorcami.
Wystawie towarzyszy koncert „Muzyka strun”, który otwiera ekspozycję w Hashtag Labie. Wystawę można zwiedzać w godzinach 10:00 – 19:00.
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest POLMIC.PL.
Bilety
Wstęp wolny